Poradziliśmy sobie – z Julianem Żygadło, burmistrzem Kątów Wrocławskich rozmawia Krzysztof Łagojda

Krzysztof Łagojda
Dodane 2 lata temu

Jak kształtuje się sytuacja uchodźców z Ukrainy na terenie gminy Kąty Wrocławskie?

Obecnie sytuacja nieco się ustabilizowała. Notujemy nawet niewielki odpływ uchodźców z Ukrainy, co jest spowodowane tym, że część osób przemieszcza się dalej do innych miejsc docelowych, a część wraca do swoich domów na Ukrainę. Tendencję tę zauważyć można również w placówkach oświatowych, do których pierwotnie trafiło około 250 dzieci, obecnie natomiast liczba ta delikatnie już spadła.

Na czym głównie polegała pomoc uchodźcom z Ukrainy?

Pomoc przede wszystkim skierowana była na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Chodziło tu zwłaszcza o zapewnienie im bezpiecznego schronienia, dostępu do żywności, środków higienicznych i ubrań.

Za tym szły również opieka medyczna, wsparcie psychologiczne oraz pomoc w zaadaptowaniu się do nowych warunków.

Obecnie mamy jeszcze na terenie naszej gminy cztery miejsca zbiorowego zakwaterowania zorganizowane w świetlicach wiejskich, gdzie jest im nieprzerwanie świadczona pomoc.

Praktycznie zaraz po wybuchu wojny zorganizowaliśmy dwa punkty pomocy materialnej, jeden w świetlicy wiejskiej w Smolcu, drugi w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kątach Wrocławskich. Wszyscy potrzebujący mogli skorzystać z pomocy rzeczowej – od żywności, poprzez kosmetyki, pieluchy, ubrania, a na wózkach i fotelikach samochodowych kończąc. Pomoc tego typu jest nadal bardzo mocno potrzebna, dlatego też zdecydowaliśmy się w miejsce tych dwóch punktów otworzyć jeden stały punkt pomocy, który mieści się w budynku urzędu i obsługiwany jest każdego dnia.

Najbardziej potrzebna jest żywność, wciąż zwracamy się do firm i osób dobrej woli o wsparcie.

Copy LinkLinkedInFacebook

Zarejestruj się i przeczytaj bezpłatne.

lub wykup dostęp do wszystkich
artykułów

już od 58 zł / miesiąc

Każdego tygodnia dołączają do nas nowi użytkownicy, bądź wśród nich!

Zobacz też

Ustrój

Wiemy już, kto zostanie posłem!