Dominuje model kolonialny – z Patrykiem Wildem, radnym Sejmiku Dolnośląskiego, rozmawia Krzysztof Łagojda

Krzysztof Łagojda
Dodane 2 lata temu

Zwiększa się znaczenie dużych miast, takich jak Warszawa czy stolice województw, podupadają natomiast mniejsze miasta, spoza grona ośrodków metropolitalnych. Jakie rozwiązania wskazywałby pan, aby rozwiązać problem tych dysproporcji?

Ten problem jest prawdopodobnie niemożliwy do rozwiązania, bo tak się dzieje na całym świecie. To bardziej cecha, ale można ten proces osłabiać. Możemy starać się doprowadzić do tego, żeby ten sprzeczny z naszą historią i tradycją osadnictwa trend nie upowszechniał się. Mówienie, że w Polsce mamy główne miasta, które się rozwijają, i te mniejsze, które podupadają, to jest nie do końca prawidłowa diagnoza. Mamy rozwijającą się Warszawę, w której jest ponad 90% wszystkich instytucji centralnych. Przeniosły się do niej media, a 43% kredytów mieszkaniowych w całym kraju to te udzielane mieszkańcom stolicy. Dominuje model państwa kolonialnego. Podobną sytuację mamy również w innych krajach, które miały silną władzę centralną, na przykład we Francji czy w Hiszpanii. Tam też są bardzo silne ośrodki, które są dawnymi miastami królewskimi. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, ale to wynika z tego, że przez ponad sto lat Londyn był stolicą świata, największego imperium w historii, nad którym nigdy nie zachodziło słońce. Polska natomiast zawsze była krajem niewielkich miast i ośrodków – i to był nasz problem. Warszawa będąc miastem sejmowym, również nie była metropolią. Ja nie jestem przeciwnikiem rozwijania ośrodków metropolitalnych, ale nie zgadzam się na to, aby one monopolizowały praktycznie cały rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny. Niestety, do tego prowadzi obecny model rozwoju. 

Kiedy pracowałem nad planem transportowym dla województwa dolnośląskiego, który był uchwalany w 2014 roku, przez dekadę od wejścia do Unii Europejskiej sprawdzaliśmy, jak wygląda tworzenie miejsc pracy. 75%

Copy LinkLinkedInFacebook

Zarejestruj się i przeczytaj bezpłatne.

lub wykup dostęp do wszystkich
artykułów

już od 58 zł / miesiąc

Każdego tygodnia dołączają do nas nowi użytkownicy, bądź wśród nich!

Zobacz też

Ustrój

Wiemy już, kto zostanie posłem!