Deglomeracja w analizach
Deglomeracja jest niezwykle popularnym tematem rozważań, pod kątem zarówno debaty publicznej, jak i analiz naukowych lub raportów. Poświęcono jej dziesiątki omówień, z których cztery zasługują na szczególne wyróżnienie. W niniejszym tekście zostaną zaprezentowane pokrótce treści analiz poruszających, aczkolwiek często posługując się innym nazewnictwem, temat deglomeracji – raport przygotowany na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Uwarunkowania delokalizacji centralnych urzędów w Polsce, raport prof. Przemysława Śleszyńskiego Polska średnich miast. Założenia i koncepcja deglomeracji w Polsce, raport dra Łukasza Zaborowskiego Deglomeracja czy degradacja? Potencjał rozwoju średnich miast w Polsce (oba dla Klubu Jagiellońskiego) oraz analiza dra Rafała Trzeciakowskiego Deglomeracja – kosztowna redystrybucja prestiżu sporządzona dla Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Każde omówienie, choć dotyczy problemu wyrównania dysproporcji w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, podchodzi do tego tematu z innej strony. Wskazują na to już same tytuły publikacji. Tym bardziej ciekawe mogą okazać się wnioski oraz rekomendacje formułowane przez autorów.
UWARUNKOWANIA DELOKALIZACJI CENTRALNYCH URZĘDÓW W POLSCE
Raport przygotowany dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zajmuje się określonym wycinkiem procesu deglomeracji, który – zgodnie z publikowanym wcześniej tekstem o koncepcji deglomeracji sektorowej – nawiązywałby do deglomeracji administracyjnej. Autorzy raportu rozważają kwestie związane z lokalizacją instytucji, wychodząc od analizy dokumentów strategicznych, następnie przechodząc przez kwestie umiejscowienia urzędów, uwarunkowań delokalizacji instytucji, kryteriów wyboru delokalizowanych urzędów, aż po problem kryteriów wybor
lub wykup dostęp do wszystkich
artykułów
Każdego tygodnia dołączają do nas nowi użytkownicy, bądź wśród nich!


