Centralizacja to zagrożenie

Artur Heliak
Dodane 2 lata temu

Z Tadeuszem Czajką, wójtem gminy Tarnowo Podgórne, przewodniczącym Zarządu Krajowego Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej OK Samorząd rozmawia Artur Heliak

Na ogólnopolskiej konferencji „Odkodowany Biznes. Odkodowany Samorząd”, organizowanej przez gminę Tarnowo Podgórne i Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, dominowały nastroje minorowe. Z czego to wynika?

Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy na konferencji – samorządom jest teraz coraz trudniej funkcjonować. Tym bardziej że oprócz realizacji bieżących zadań mamy również nowe dla nas wyzwania. 

Od dwóch lat walczymy z pandemią, która przecież – wbrew rządowym deklaracjom – wcale się nie skończyła. Teraz pomagamy uchodźcom wojennym z Ukrainy. To ogromne wyzwanie, któremu od pierwszych chwil konfliktu wojennego czoła stawili wolontariusze i organizacje pozarządowe. Równolegle my, samorządy lokalne, zbudowaliśmy system organizacyjnego wsparcia – co wymagało od nas ogromnego zaangażowania, wręcz przeorganizowania pracy. 

Odpowiednie zaopiekowanie się uchodźcami z Ukrainy to wymagające zadanie. 

Bardzo. Do naszej gminy, w krótkim czasie, przybyło z Ukrainy około 2 tysięcy osób. Wszystkim trzeba jak najszybciej nadać numery PESEL, pomóc w zakwaterowaniu, poszukiwaniu pracy, wesprzeć w nauce języka. Do naszych szkół chodzi już blisko 400 dzieci, którym zagwarantowaliśmy podstawowe wyprawki szkolne. Prowadzimy dwa magazyny pomocy humanitarnej, skąd dystrybuujemy pomoc rzeczową. Jednocześnie wspieramy tych, którzy w Ukrainie pozostali. Jestem w stałym kontakcie z władzami naszego partnerskiego miasta – Kamieńca Podolskiego. W porozumieniu z nimi wysłaliśmy do Ukrainy trzy karetki i jeden wóz specjalistyczny, wypełnione sprzętem ratowniczym, a kolejne auta są już przygotowywane. 

A przecież urzą

Copy LinkLinkedInFacebook

Zarejestruj się i przeczytaj bezpłatne.

lub wykup dostęp do wszystkich
artykułów

już od 58 zł / miesiąc

Każdego tygodnia dołączają do nas nowi użytkownicy, bądź wśród nich!

Artur Heliak
Redaktor naczelny

Prezes zarządu Fundacji Wspólna Perspektywa – Centrum Analiz Wyborczych i Samorządowych we Wrocławiu.

Zobacz też

Ustrój

Wiemy już, kto zostanie posłem!